Çocuk Hakları

Çocuk Hakları 

 

 

Bu model ile bu haklara değiniyor ve onlarla pedagojik günlüğümüzü genişletip detaylandırıyoruz. Çocuklar kurumumuzda birlik olmayı ve sosyal davranışlar öğrenmektedirler. Karşılıklı davranışlar da,başkalarının da saygı duyulması gereken eşit haklara sahip olduklarını görerek kendi haklarının sınırlarını tanımaktadırlar. 

 

1.Çocukların eğitime ve kendi kişiliklerini geliştirmeye hakları vardır. Dünyayı keşfetmek ve kendi fikirlerinin ardından gitmek için  zamana sahip olma hakları vardır. Çocukların soru sorma ve kendi yanıtlarını bulma hakları vardır.
 

2.Çocukların oldukları gibi olma hakları vardır; erkek ya da kız, utangaç ya da cesur, ürkek, asi, dağınık ya da yaratıcı, bireysel yetenekleri, kendi dilleri, toplumsal ve kültürel kökenleri ve aile yaşamları ile kendileri gibi olma hakkına sahiptirler.
 

3.Çocuklar katılım hakkına sahiptirler. Buna; toplumun bir parçası olmak, kendileriyle veya  topluluk içinde yaşamakla ilgili kendi kararlarını almak ve günlük yaşamlarını aktif olarak şekillendirmek de dâhildir. 
 

4.Çocukların kendileriyle ilgili kendi kararlarını alma hakları vardır. Buna, kendi ihtiyaç ve ilgi alanlarının peşine düşmek, hayır deyip  kendilerini geri çekmek, yorgun olmadıklarında uyanık kalmak, acıktıklarında yemek yemek ve sevdiği şeyleri yemek de dâhildir. 
 

5.Çocukların kendi deneyimlerini edinme hakları vardır. Bu, riskler ve zorluklarla baş etmeyi öğrenmeyi de içerir.
 

6.Çocukların, yetişkinlerle güvenilir ilişkiler, diğer çocuklarla iletişim ve arkadaşlık kurma ve birlikte güvenle yön gösteren kurallar belirleme hakkına sahiptirler. 
 

7.Çocukların yetkin eğitmenlere sahip olmaya ve yüksek kaliteli pedagojik çalışmalara katılmaya hakları vardır. 


Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği; cami merkezli bir hayatın inşası amacıyla kurulmuş, Mescid-i Nebevi'yi örnek alarak yola çıkmış bir sivil toplum kuruluşudur