Mehmet KESKİN

İnsanı en güzel biçimde yaratan Yüce Allah (c.c.), onu başıboş bırakmamış, eğitmiş ve eğitimci olarak da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’i ve daha önce nice peygamberleri göndermiş, insanı hiçbir zaman eğitimsiz bırakmamıştır. Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerimde eğitim yeri olarak kendi evinden, mihraptan bahsetmektedir. Mesela Hz. Zekeriya (a.s.) eğitimini mihrapta vermiştir. Meryem annemiz Hz. İsa (a.s.)’yı evinde büyütmüş, Hz. Muhammed (s.a.v.), müşriklerin engellemelerinden dolayı Kâbe’de yapamadığı eğitimi Dâru’l-Erkam’da, Erkam (r.a.)’ın evinde yapmış, burada başlattığı eğitimi Medine’de sürdürmüş ve Mescid-i Nebî’nin yanında, Suffe’de, cami merkezli olarak yerleştirmiş, bizlere örneklik etmiştir.

 

İnsan karakterinin yüzde yetmişinin 0-7 yaş arasında oluştuğunu bildiren eğitimciler, diğer bölümün ise hayat boyu şekillendiğini ifade etmektedir.

 

İşte bu gerekçelerden dolayı ben de bir cami imamı, peygamber varisi ve vekili olarak, çevremdeki en başta küçük yaştaki çocukların karakterlerinin cami ve müştemilatında vereceğimiz eğitimle doğru bir biçimde oluşmasını istedim. İdari ve ekonomik bütün olumsuz şartlara rağmen manevi sorumluluktan dolayı 2003 yılında imam hatip lisesi mezunu ve imam hatip lisesi son sınıftaki gönüllü kızlarımızdan Hatice OKUTTURAN, Gülşen BARÇAĞ, Aslı AYDIN ve Ümran adındaki Hocalarla küçük öğrencilerimize yönelik çalışma yaptık ve Anaokulu eğitimine 60 öğrenci ile başladık.

 

Şimdi ise 100 kadar öğrenciye, eğitim öğretimle ilgili olarak her türlü donanıma sahip 14 kadar hoca ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunu idareciyle çocuklarımıza eğitim vermekteyiz. “İki günü birbirine müsavi olan ziyandadır.” Hadis-i Şerifini düstur edinerek kendimizi her gün daha da fazla geliştirmeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz durumla yetinmiyor, hamd ederek daha iyisini yapmaya çalışıyoruz.

 

Mehmet KESKİN

Uzman İmam Hatip


Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği; cami merkezli bir hayatın inşası amacıyla kurulmuş, Mescid-i Nebevi'yi örnek alarak yola çıkmış bir sivil toplum kuruluşudur