Haberler
Okul öncesi Dönemde Sosyal Gelişim Nasıl Desteklenmelidir?

     

      0-6 Yaş grubu okul öncesi eğitimciler için çok önemlidir. Çünkü bu yaşlar karakter eğitiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanması gerekir. En önemli gelişim alanlarından bir tanesi de”sosyal gelişim” dir. Öncelikle “sosyal” kelimesini ele alalım. Sosyal; toplumla ilgili, toplumlaşma anlamına gelir. Aslında insanı hayatının bütün bölümünü kapsayacak bir konudur. Sosyal olmayan bir kısım grup; genellikle toplum içine çıkmayan evde sürekli çizgi film izleyen aile tarafından şiddetlere maruz kalan çocuklar her zaman çekingen, utangaç,  öz güveni yerinde olmayan, topluma ayak uyduramayan çocuklardır. Bu çocuklar 0-6 yaş ta yaşadığı travmaları ilerde bütün bir hayatı etkileyecektir. Özellikle ataerkil ailelerin kız çocukları daha çok güvensiz yetiştiriliyor. Bu kesim ailelerde  okula gönderme isteği pek olmuyor.  Okul öncesi eğitimde sosyalleşme büyük rol oynar. Örneğin; daha öncesinde anne ve babadan başka bir birey görmemiş, hiç arkadaşı olmayan çocuklar anaokuluna başladıklarında daha çok bocalama dönemi yaşıyorlar. Bu dönemde ailenin sabır göstermesi çocuğu ile ilgilenmesi ve değişik aktivitelere sokması büyük rol oynar. Bir çocuğun anne ile vakit geçirdiği kadar başka kişilerle de vakit geçirmesi sosyalleşmesinde büyük rol oynar.  Aile çocuğunun sosyalleşmesini istiyor ise öncelikle kardeşleri olması daha sonra da kalabalık çocukların içine sokması gerekmektedir. Örneğin; sinema, tiyatro, park, lunapark gibi etkinlilerle çocuğunu eğlendirir ise çocuk adım adım kendine güvenen bir birey haline gelecektir. Ayrıca, “sorumluluk ve paylaşma” gibi değerler de kazanacaktır.  

 

           Bizler de eğitimci olarak çocukları sosyalleştirmek adına sınıfımızda grup oyunları oynuyor, bütün okul beraber yemek yiyor ve her ay sosyal aktivite düzenliyoruz. Bu sayede her birey farklı aktiviteler ile kendine güven aşılıyor.

 

 

   

                                                                                                  Hüsniye KORKMAZ

                                                                                                              Gökkuşağı sınıf öğretmeni

   


Foto Galeri
Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği; cami merkezli bir hayatın inşası amacıyla kurulmuş, Mescid-i Nebevi'yi örnek alarak yola çıkmış bir sivil toplum kuruluşudur