Prensiplerimiz

 

Prensiplerimiz 

 

 

İşimiz ve sosyal eğitim eylemimiz çocukların ve ailelerinin daha mutlu olmasını amaçlamaktadır. Temel ilkelerimiz şunlardır:
 

Bütünleşme Süreci:
 

"Beden, zihin ve ruh"
 

Biz okul öncesi öğrenim sürecini, dünyaya; aktif, sosyal, anlamlı ve duygusal bulgularla dahil olma süreci olarak görüyoruz. Bu nedenle çok çeşitli etkinlikleri çocukların günlük hayatlarına eşit şekilde yayarak  tasarlıyoruz.Bu amaçla, bize güvenilerek emanet edilen çocukların eğitimi ve öğrenimi anaokulunun günlük yaşamı ile sınırlı değildir, ebeveynler ile etkin bir işbirliği içerisinde bulunuyoruz.


Aktiflik Prensibi:
 

"Düşünerek aktif olma"
 

Bizzat aktif olmak suretiyle çocukların kendi kendilerini eğitmelerini ve bizzat eylemde bulunarak dünyayı kavramalarını sağlamak suretiyle ön koşulları hazırlıyoruz.
 

Okul öncesi eğitim döneminde çocuğun kendini en iyi ifade ettiği araç olan “oyun” ile yaşamı sahiplenmesi çok önemlidir. Bundan dolayı da günlük yaşamında buna özel bir önem veriyoruz.
 

"Bu dönemdeki oyun sadece oyun oynamak değildir, daha ziyade çocuk gelişiminin en yüksek seviyesidir; bunun yüksek bir ciddiyeti ve derin bir anlamı vardır; bakımını ve beslenmesini anne yapar, korunmasını ve esirgenmesini baba sağlar!"
(Friedrich Fröbel, 1821)

 

Bağlılık Prensibi:

Biz anaokullarımızda eğitmenler ile çocuk arasında açık ve güvenilir bir iletişimin oluşmasını sağlıyoruz. Böylece her çocuk; her durumda anlayışlı, sabit bir partnere sahip olmanın güvencesine sahiptir. Bunun sayesinde çocuğa, kendi sosyal yönlenmesi için gerek duyduğu güveni, duygusal deneyimini kazandırıyoruz.


Karşılıklı Tanıma Prensibi:

Bu prensip, her insana bireysel kişiliğinde saygı göstermeyi, bizim için temel kavramımızı ifade etmektedir. Bu husus, hem çocuklar ve ebeveynler hem de meslektaşlarımız arasında geçerlidir.

Katılım Prensibi:

Biz tüm çocukların anaokulundaki yaşamlarını birlikte belirleyebilmelerine ve yaşlarına uygun olarak demokratik tasarım olanaklarına aktif olarak katılabilmelerine büyük önem veriyoruz. 
 


Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği; cami merkezli bir hayatın inşası amacıyla kurulmuş, Mescid-i Nebevi'yi örnek alarak yola çıkmış bir sivil toplum kuruluşudur