Haberler
Velilerin zorlu kararı: Okul seçimi

Eve yakın olmasına mı öncelik vermeliyim, eğitim kadrosuna mı? Okulun fiziki imkânları ne kadar önemli? Öncelik, merkezi sınavlardaki başarısı mı olmalı?

2016-2017 eğitim öğretim yılı, 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak ancak ebeveynler, şimdiden yine zorlu bir sürecin içine girdi. Bazı özel okulların‘erken kayıt avantajları’nı açıklaması, velileri de okul seçme telaşına düşürdü. Biz de bu soruların yanıtını, Türkiye Özel Okullar Derneği Eşbaşkanı Cem Gülan’dan aldık. İşte Gülan’ın anlattıkları:


EN İYİSİ EVE YAKIN OLAN


Velilerin gönlünde bir okul varsa onun faydalarına ve zararlarına bakarlar ama çocuğun bir saatten fazla yolda kalması çok doğru değil açıkçası. Eve en yakın okul, en iyi olan. Çocuğun yoldaki süresi için, en fazla gidiş-dönüş iki  saat olmalı. Bunun ötesi öğrenci için sakıncalı. 


ÖĞRETMEN KADROSU ÖNEMLİ 


Öğretmen kadrosu son derece önemli. Okula gidip birebir görüşmek, öğretim kadrosu hakkında bilgi sahibi olmak, mümkünse yöneticileriyle konuşmak gerekir. Ama bunun daha kolayı, seçenekleri azalttıktan sonra mümkün olduğu kadar o okulun öğrencilerinden, velilerinden bilgi almak; eski mezunlarıyla konuşmak, öğrenciye neler kattığını öğrenmek, hatta başka çocuğu varsa, “Yeniden o okula gönderir mi?” diye sormak gerekir. Yeni velilerle de konuşulması yarar sağlar. Eğitim kalitesi eskiden çok iyi olup, sonradan düşmüş olabilir. Biraz bu işe emek harcamak lazım.


ÇEVRE SAĞLIKLI OLMALI


Diğer önemli kriterlerden biri de, çevre. Okul dışarıya karşı korunaklı değilse dikkat edilmeli. Okul çevre açısından ne kadar düzgün, sorunsuz, oksijeni bol, trafiği az bir yerdeyse o derece sağlıklıdır. Milli Eğitim Bakanlığı da buna dikkat ediyor. Etrafında bar, kıraathane, meyhane gibi mekânlar olmaması gerekiyor. Şimdilerde özellikle  dönüşüm liselerinden dolayı bu türoluşumlara bir parça izin verildi. Ama okulun çevresi tabii ki çok önemli.


İDEAL SINIF MEVCUDU 24 


12- 30 arasındaki sınıf mevcudu ile eğitim sorunsuz götürülebilir. İdeali, 24 olması. Ancak 30’un üzerindeki mevcutlarda kaliteli eğitim yapmak biraz zor. 


OKULUN HIRSINA DİKKAT 


Okul, son derece hırslı mı? Çocuğun gelişimini ön planda tutuyor mu? Öğrenciye önem veriyor mu? Onun yeteneklerini bulup ortaya çıkarabilecek tarzda mı yoksa sadece başarıya mı odaklı? Veliler, bu yönleri de düşünmeli. 


AKADEMİK BAŞARI ÖNEMLİ AMA...


Okulun merkezi sınavlardaki veya genel olarak akademik başarısı önemli  tabii. Ama buradaki en hassas kriterakademik başarısı çocuğun seviyesine uygun mu, değil mi? Seviyesi yeterli olmayan çocuk, akademik başarısı yüksek diye bir okula verilirse muhtemelen iyi sonuç alınmayacaktır.


ÜCRETE GÖRE SEÇİM YAPMAYIN


Çok düşük ücretli diye sadece parayı düşünerek seçim yapılmamalı. Önce o çok düşük ücretli okulun kalıcı, güvenilir olup olmadığı da bir araştırılmalı. Erken kayıt ve peşin ödeme indirimi, devlet desteği falan diye herkes ücrete odaklandı. Ancak belli bir rakamın altına indiğiniz zaman o eğitim öğretimden hayır gelmez.


ÖZEL OKUL TEŞVİKLERİ


Milli Eğitim Bakanlığı, çocuğunu özel okulda okutmak isteyen velilere devlet desteği kapsamında teşvikler veriyor. 2015-2016 öğretim yılında özel okullara, teşvik almaya hak kazanan her bir öğrenci için okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve liselerde 3 bin 750 ve temel liselerde 3 bin 220 lira eğitim ve öğretim desteği sağlanıyor.


OKUL KADEMESİNE GÖRE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Anaokulu ve ilkokul: Öncelikle çocuğun yeteneklerini yakalayıp ortaya çıkarabilecek mi, buna bakmak lazım. Buyaşlar çocuğun yeteneklerinin ve geleceğinin şekillendiği yaşlar. Okulların buna çok dikkat etmesi gerekir. Bir de başarıdan ziyade temel eğitime çok önem verilen bir kurum olmalı.

Ortaokul ve lise: Velilerin ortaokul ve lise seçiminde biraz daha akademik başarıya yönelmesi, sosyal konulara önem vermesi gerekir. Çocuklar değerlerden ve sosyallikten uzakta yetişiyorlar. Dolayısıyla değerler eğitimi ile sosyal ve duygusal öğrenmeye de özen gösteren okullar olmasına dikkat etmekte yarar var.


NAKİL HAKKI HER ZAMAN VAR


Çocuğunuzu okula kaydettirdiniz ancak o kurumdan memnun değil ve gitmek istemiyorsa, nakil seçeneğiniz her zaman var. Fakat bu konuda da velilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Cem Gülan nakillerle ilgili şunları söylüyor:
“Her zaman nakil hakkı var, istediği zamanda yapabilir. Nakiller ayda bir oluyor. Öğrencinin okula başlamasının üzerinden bir ay geçmesi gerekir ki en azından o okulu isteyip istemeyeceğine karar verebilsin. Her durumda özel okulda alınan ücretler iade edilmeyebilir. Ücretlerin iadesiyle ilgili yönetmelik hükmü var. Velilerin onu da göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Naklin bir gerekçesi olmalı. Keyfi  nakillerde veli, ücretini iade alamayabilir. Sağlık raporu yada okulun eğitim öğretim ortamının bozulduğuna dair müfettiş raporu gibi yönetmelikte geçen özel hükümler varsa geri ödeme yapılabiliyor.”


OKUL VE VELİ SÖZLEŞME İMZALAYACAK


Bakanlık bu yıl okul ve veli arasında sözleşme yapılmasını istedi. Öğrenci velilerinin kayıt ve sonraki sürece ilişkin hak ve yükümlülüklerinin önceden belirleneceği bu sözleşme hükümlerine göre; okulların ara sınıflarının eğitim ücretinin üst sınırı, bir önceki eğitim ve öğretim yılında ilan edilen ücretine (Y.İ,ÜFE+TÜFE)/2 oranına, enfazla yüzde 5 oranında artış yapılarak hesaplanacak. Kurumlar, bir sonraki yılın eğitim-öğretim ve diğer ücretlerini ocak ayından itibaren mayıs sonuna kadar ilan edecek. Bu ilanlarda, ders yılı veya ders saati ücretiyle peşin veya taksitli ödemeler ve diğer indirimler de belirtilecek. Gülan, bu konuda şunları söyledi:

“Okul ile veli arasında sözleşme yapılması yönetmelikte vardı. Bakanlık bu yıl başlatılmasını istedi. Ancak bu sözleşmeden bir damga vergisi doğacağını belirttik. Şu an Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bu konuda bir çalışma yapıyor. Bunun sonucuna göre kamuoyu bilgilendirecektir.”


Yönetmelik ücret konusunda ne diyor?


Eğitim öğretim dönemi başlamadan ayrılanlara öğrenim ücretinin yüzde 10’u dışındaki kısmı, dönem başladıktan sonra ayrılanlara öğrenim ücretinin yüzde 10’u ile öğrenim gördüğü ders saati sayısına göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir. Yönetmeliğe göre ücretlerin iade edilebilmesi için;
* Sağlık raporu alarak öğrenci ve kursiyerin sağlık sebebiyle kurumdan ayrılması,
* Kurumun kapanması,
* Dönemin açılamaması,
* Okulun eğitim ve öğretim ortamının olumsuz yönde değiştiğinin maarif müfettişleri tarafından tespit edilmesi,
* Kursiyer veya öğrenci velisinin, öğrenci veya kursiyeri kurumda okutamayacak duruma düştüğünün resmî olarak belgelendirilmesi gerekiyor.


Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği; cami merkezli bir hayatın inşası amacıyla kurulmuş, Mescid-i Nebevi'yi örnek alarak yola çıkmış bir sivil toplum kuruluşudur