Ön Kayıt Formu

YUNUS EMRE CAMİ VAKFI

Yaşayan cami ve cami merkezli bir hayat’ şiarıyla Mescidi Nebeviyi model alarak 1995 yılında Yunus Emre Cami Derneği adıyla dernek statüsünde kuruldu. Kurulduğu günden itibaren; çocuk, genç, yaşlı ve kadın-erkek her yaştan ve her kesimden insanımıza, ayrım yapmadan; eğitim, kültür, sanat, sağlık, spor, aşevi, insani yardım, barınma vb. alanlarda hizmet vermeye çalıştı. Dernek çatısı altında yapılan bu çalışmaları daha kalıcı hale getirmek, daha geniş bir alana yaymak için ‘cami merkezli hayatı birlikte inşa edelim’ ilkesiyle 2018’de Yunus Emre Camii Vakfı kuruldu.

Hayatın her alanında ve her kesime hizmet etmeği görev bilen vakfımız; insan kişiliğinin şekillendiği en önemli zaman dilimi olan okul öncesi çocuklara yönelik anaokulu çalışması; eğitimin ilk basamağı olan ilkokul öğrencilerine yönelik etüt ve manevi eğitim çalışmaları; ortaokul öğrencilerine yönelik etüt-liselere hazırlık- manevi eğitim çalışmaları; lise öğrencilerine yönelik akademik destek-kültürel, sportif, sanatsal-manevi eğitim ve üniversiteye hazırlıkta rehberlik çalışmaları; üniversite öğrencilerine yönelik kariyer planlama, kişisel gelişim, kendinden küçüklere rehberlik edebilme, manevi eksiklerini tamamlama vb. alanlarda eğitim çalışmaları yapmaktadır.

Eğitim süreçlerinin dışında kalan kişilere yönelik halk eğitim, diyanet ve milli eğitim ile iş birliği yaparak sohbet, meslek edindirme kursları, kuran eğitimi vb. alanlarda sertifikalı-sertifikasız çalışmalar; öğrencilere, ihtiyaç sahibi insanlara öğlen yemeği ikramında bulunan aşevi çalışması; eğitim hayatlarını kolaylaştırmak ve çeşitli ihtiyaçlarını gidermek amacıyla imkanlar dahilinde lise-üniversite öğrencilerine burs verme çalışmaları yapmaktadır. Dini değerleri toplumda yaygınlaştırmayı ve daveti kendisine görev edinmiş (imam-hatip, öğretmen, kuran kursu öğreticisi, üniversite akademisyenleri, STK çalışanları- gönüllüleri) kişilere katkı sunmak, tecrübe paylaşımı yapacak ortamları oluşturmak ve vakfımızın bu alandaki kurumsal kapasitesini arttırmak amacıyla 2009 yılından bu yana Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu ve benzer amaçlarla çalıştaylar yapmaktadır. İnsanların inançlarına göre düğün, nişan, sünnet, taziye vb. özel programlarını yapabilecekleri salon hizmeti sunmaktadır. Sancaktepe İlçesi özelinde İstanbul genelindeki ihtiyaç sahibi insanların gıda-temizlik-giyim-mobilya vb. gibi ihtiyaçlarını gidermek için 2020 yılında Gıda Bankacılığı çalışmasını başlatmıştır.

Vakfımız, “cami merkezli bir hayat; hayatın içinde bir cami” anlayışıyla yakın-uzak herkese faydalı olmaya ülkemiz için fayda üretmeye çalışan bir kurumdur.